Koolipapa taluhäärber Suure-Jaanis
PROJEKTI KOHTA SAAB JOOKSVAT INFOT JÄLGIDA SIIN!

Tutvustame TagaMaa esimest toetusobjekti, mille heaks esimeste toodetega toetust koguma asume. Suur rõõm on jagada ühe vana Suure-Jaani maja ilu ja lugu.

Maja ehitas hr Nõmmik koolmeistrite suguvõsast oletatavasti 19. saj lõpus ja on sama suguvõsa hoole all olnud juba üle 100 aasta. Tegemist on väikelinna kohta erandliku hoonega, selliseid rohkem Suure-Jaanis pole. Maja paikneb tänase linna servas, kuid algselt oli asulast väljas. Kuna õpetajahärra pidas ka talu, nimetame selle hellitavalt koolipapa taluhäärberiks.

Maja on hämmastavalt hästi hoitud, aga selle imekaunid verandaaknad on avariilised ja neid on hädasti vaja restaureerida. Ainulaadsete musterklaaside ja profileeritud raampuudega akende restaureerimine on väga töömahuks ja seetõttu kulukas.
Restaureerimistoetust majaomanik kuskilt taotleda ei saa. Kuigi hoone on eriline ja väärtuslik, pole see muinsuskaitse all ega kvalifitseeru Muinsuskaitseameti taotlustele. Nagu enamikes väikelinnades, ei ole Suure-Jaanis ka restaureerimistoetust.
Maja omanikud on kenad Eesti inimesed, kes maja hoolega hoidnud, justkui ajakapslit. Paraku nõuab selliste akende taastamine rohkem võimalusi ja oskusi, kui sageli Eesti majaomanikule jõukohane.

Siin tuleb appi TagaMaa, kes aitab arhitektuuriliselt väärtuslike akende korrastamisega algust teha. Kokku seitsmest aknast saab TagaMaa toetusega restaureeritud kaks (või võimalusel rohkem). Ülejäänute restaureerimine jääb majaomaniku kanda.
Keskendume toetuse kogumisel kõige avariilisemale – I korruse veranda välisraamid ja II korruse aknaraamid:
I korruse ühe akna välisraami restaureerimise hind on 960€ *
II korruse ühe ava (2 raami) maksumus on 1560€ *
Kokku on vaja koguda 2520 € 

Taluhäärberi verandaakende taastamist saab toetada kahel viisil - OSTA MEIE TOOTEID SIIT
või TEE OTSEANNETUS ÜLEKANDEGA:
MTÜ Vali Vaikus
a/a EE907700771006015454 LHV Pank
selgituse lahtrisse "Koolipapa taluhäärber"


Iga TagaMaa märtsikuu toote hinnast 10% läheb kirjeldatud akende taastamiseks. Ülejäänud 90% toote hinnast moodustavad u kolmveerandi ulatuses valitud puitmaterjal ja valmistamine (käsitöö, lõikamine ja viimistlus), muu osa pakendamine, transport ning poe ja pangakulud.
Iga TagaMaa aprillikuu toote hinnast läheb 5 € selle projekti toetuseks. 
Kõikide toetajate nimed märgime ära AJAJOONE lehel (kes soovib jääda anonüümseks, palun märkige eraldi ära).

Toetuse kogumise ja akende korrastamise protsessi kajastame jooksvalt TagaMaa FB lehel.

Hoone kohta ütleb Eesti taluarhitektuuriekspert Heiki Pärdi nii:
Eelmise sajandi algul ehitatud põlisele kooliõpetajate perele kuulunud esindusliku puumaja kõige suuremad väärtused sisalduvad detailides ja sisustuses.
Hoone esi- ja tagaküljel paiknevail verandadel on peale toredate saepitside kaunid värviliste ehisklaasidega suured aknad ning stiliseeritud taimemaalingud sisemuses.
Siseruumidest on kõige üllatavam suur elutuba, kus kolm seina on üleni täis maalitud klassitsitlikus laadis maastikuvaadetega.
Väga stiilne on ka rohelise karniisi ja sama värvi kantidega valge kahhelahi. Tähelepanu väärivad ka maja mitmes erinevas stiilis uksed, samuti tore keerdtrepp teisele korrusele.
Tänu kultuurilembesele pererahvale on säilinud ülimalt ehedalt üks rohkem kui sajandivanune maaharitlase kodu.

* Hinnapakkumised on esitanud Jälg OÜ meister Kenneth Herm ja Piit ja Pross OÜ meister Juhan Hint.

PROJEKTI KOHTA SAAB JOOKSVAT INFOT JÄLGIDA SIIN!