UUED TOOTED!

TagaMaa soovib tähelepanu tõmmata sellele, mis kultuuripärandi puhul kahe silma vahele kipub jääma. Vana hoone remonditööde käigus on levinud, et ühe ropsuga tõmmatakse maha nii vana tapeet kui pekstakse seinast krohv. Tapeet läheb lõkkesse ja koos sellega kaob igaveseks tükike hoone interjööriajalugu ning sageli ei pane hoogne remontija tähele ka krohvil kulunud jälgi trafarettmaalingutest.

Mis on trafarettmaaling ja kuidas seda ära tunda? Trafareti abil kanti krohvitud seinale värv - sageli mitmes toonis. Trafarett on tükike värnitsas vetthülgavaks immutatud paberit, mille sisse on lõigatud muster. Paber asetatakse seinale ja lõigatud avade kohtadesse tupsutatakse jäiga pintsli abil värv. Sageli oli levinud seina ülemisse kolmandikku kantud mustririba, mis jooksis portena terve ruumi ulatuses mööda seina, kuid leidub ka suuremaid ja  lausa tervet seinapinda katvaid tapeete imiteerivaid mustreid või keerukaid maalinguskeeme üle terve ruumi, kaunite maalingutega kaeti mõnikord ka laed. Trafarettmaalingutest tasuks eristada peamiselt 1950ndatel levima hakanud mustrirulliga tehtud maalinguid (ja ka nendel on oma koht sisekujunduse ajaloos) - nende teostusviis on erinev.

Eestis on trafarettmaalinguid põhjalikumalt uurinud Kristiina Ribelus, tema üheks eesmärgiks on ka koostada Eestis leitud ja ülesjoonistatud trafarettide andmebaas, et huvilised saaksid seda kaunist ruumikujundusvõtet ka tänapäeval kasutada.

TagaMaa pani mõned Kristiina Ribeluse Tartust kogutud trafarettmaalingud tasside peale. Meie tassid on tööstuslik toodang, kuid valmivad eritellimusel ning valmimisaeg on 2-3 nädalat. Igast sini-valgest mustrist kohe olemas 2 tassi, hõbedasi 9 tassi. Teeme ka eritellimusi (kui soovite mõnda teist tooni tasse või kui teil on oma maja seinamuster, mille järgi soovite oma koju tasse), kirjutage meile tagamaapood@gmail.com)
Tassid on nimed saanud minu kadunud vanaisa Ülo õekeste järgi.
Kerttu Küünarpuu
Sorteeri:
Otsing: