Nõuandeid kandurite viimistlemiseks

Siin lehel jagame mõningaid nippe ja nõuandeid TagaMaa riiulikandurite viimistlemiseks ja paigaldamiseks.
Artikli lõpus leiate terve hulga pilte internetist - neile, kes vajavad riiulikandurite loomingulisel kasutamisel veidi inspiratsiooni

Võimalusi viimistlemiseks on tegelikult ju mustmiljon, aga laias laastus jagunevad need peamiselt kaheks - kas kattev viimistlus (erinevad värvid) või puidusüüd läbi kumada võimaldav variant (peitsid, õlid, lakid jne).
Meie riiulikandurid on müügil puiduvalmis kujul, metallist kinnitusaasaga tagaküljel.

VÄRVIMISEL soovitame silmas pidada, et krundikiht (mida ei tasu vahele jätta - aitab värvil paremini katta ja ka nakkuda) tõstab puidukiud üles. Pärast krundikihi kuivamist on pind kergelt kare ja on vaja teha puidupinna vahelihv 150se  jämeduse (või pisut peenemaga) lihvpaberiga, puhastada tolmust ja siis värvida vähemalt kaks kihti. Kui kasutate veepõhiseid värve, saab kogu viimistluse teha ära ühe päevaga ja hops - õhtuks riiulid paigas!
* Kruntvärvi pole vajadust eraldi osta - krundi saate valmistada nii, et eraldi purki lahjendage olemasolevat värvi (lisage u 10% vett - vesialuselise värvi puhul)
Väga kena toonide valikuga loodussõbralik (veega lahjendatav ja kiiresti kuivav) mööblivärv on näiteks Uula iNTO (müügil Majatohtri poes SIIN).

Soovitame kandurid ja riiuliplaadid värvida eraldi ära ja alles siis riiul kokku kruvida.
Värvimisel soovitame kasutada päris väikest pintslit (u 1cm laiune või peenem) just nende kandurite puhul, mis on keerukamate "kriksadrullidega" :) - niimoodi on lihtsam kõik väiksed õnarused ja nurgatagused värviga kaetud saada. Värvi kanduri külgedel ikka puidusüü suunas, nii jääb tulemus ühtlasem. 

Juhul, kui plaanite riiulid üles panna lahtisele rõdule või mõnesse teise sellisesse kohta, kus nad võivad ilmastikuga kokku puutuda ja/või niiskust saada (vannituba näiteks), soovitame kasutada linaõlivärve, veebaasil värvid niiskusele hästi vastu ei pea. Linaõlivärvid vajavad pikemat kuivamisaega ja värvida tuleb õhukeste kihtidena (krunt+ 2-3 kihti värvi).
Vannitoas võib muidugi meie kandureid kasutada, aga otse duššinurka pideva veejoa alla paigaldamine pole mõistlik.

PEITSIMISE puhul tee nii - esmalt niisuta (näiteks švammiga) puidupind ja lase ära kuivada. See niisutamine tõstab üles puidukiud. Kui puidupind on kuivanud, tee peenlihv (150se paberiga) ja alles siis kanna peale peits. Kui eelniisutamise etapp vahele jätta, siis peitsi niiskus tõstab üles puidukiud ning pead tegema peenlihvi pärast peitsimist, kahjuks aga sellisel juhul lihvid maha ka peitsi ja mitte ühtlaselt...
Pärast peitsiga toonimist on vaja puidupinda ka katta - õliga, vahaga, õlivahaga või lakiga.
Võimalus on peitsimise protsess üldse vahele jätta ja valida valmis toonitud õli.

KULUTATUD välimuse saavutamiseks on väga lihtne alljärgnev moodus. Kõigepealt krundi puidupind ja tee pärast krundi kuivamist vahelihv. Seejärel kata puit ülestikku erinevate värvitoonidega. (Eelmine kiht peab enne ära kuivama, kui järgmise peale kannad). Näiteks alumine kiht tumehall, siis mõnda kohta võid lisada sinakat, rohekat või midagi muud, mis meelepärane tundub. Viimane kiht tee valgega - kui soovid üldiselt heledamat välimust või just selle tooniga, mida soovid domineerivamaks värvitooniks.
Kui kõik on korralikult kuivanud, asu lihvima. Lihvides paljastuvad ka alumised värvikihid ja voilá! - ilma suurema vaevata ongi tulemus käes :) Lihvimisel kujunda kulumisastet juba vastavalt oma soovile.

Kõige tähtsam - naudi seda, et lood midagi oma kätega, ära ole enda suhtes ülepeakaela nõudlik ja tunne rõõmu oma tööst :)

Riiulikandurite paigaldamisel on vaja esmalt kruvida seina kanduri ülemise otsa kruvi, mis läheb läbi metallist kinnitusaasa. Kandur vajab kruvi ka alumisse otsa - nii jääb ta seina külge kahest kohast. Kui kandurid on paigas, pane peale plaat ja kinnita plaat ülevaltpoolt kanduri külge vähemalt kahe kruviga. Ära lase kruvi ülalt läbi plaadi kandurisse selle kõige peenema koha pealt - kanduri ülemine osa on ristikiudu ning võib peenema kohta pealt kruvi sisse laskmisel murduda!
Nagu ka viimistlemisel on ka paigaldamisel ja kandurite kasutamisel mitmeid erinevaid mooduseid. 
Kasuta oma loomingulisust ja ära unusta füüsikaseadusi ;) !