Kuidas TagaMaa tooted sünnivad

Kas olete mõnikord mõnd vana hoonet külastades mõelnud - kui vaid saaks selle hoone miljööd ja õhkkonda kuidagi endaga koju kaasa võtta? Või unistavalt õhanud meenutades, kuidas valgus muutus kauniks kulunud detailidele langedes? Mälestus salapärase vana hoone külastamisest jääb kauaks meelde ja meie aitame seda mälestust alles hoida ja oma koju tuua.

Kuidas sünnivad ideed?
Ideed on õhus ja need tuleb lihtsalt kinni püüda! Olgem ausad, ega TagaMaa senised tooted pole ju mingi uuenduslik popp ja minimalistlik põhjamaine disain. Pigem ikka natike ajast ja arust vanamoodne elegants... Ja ega me ei püüdlegi disaini pjedestaalile vaid vaatame kõike läbi pisut teistlaadi prisma. Seda prismat mõjutab meie restaureerimisala taust ja lisaks mõtteniit, et ideeliselt on Eesti kohati väga kahe vahel - ida ja lääs, Bütsants ja Rooma, internet ja korilus. Me asume igati kuskil piiril - idapiiril, läänepiiril, põhjamaade piiril... Me siin Euroopa ääreserval oleme samaaegselt nii uuenduslikud kui ka killuke ürgsed ja tahapoole vaatavad...

Seni välja tulnud tooted on puitpitsilised (märts ja aprill), sest meie esimene toetusobjekt on historitsismi ajastu hoone. Püüame siduda toodete idee toetatava objektiga ja selle osaga arhitektuuriajaloos. Aga ajaloos on väga palju muud kui puitpitsiline nunnumanna ja Eestis on suurepärast arhitektuuri erinevatest ajastutest.

Kes teil neid puitpitse välja saeb?
Me teeme TagaMaa tooteid praegu õhinapõhiselt ja oma põhitöö kõrvalt. Meie põhitöö on restaureerimine ja 2021 aasta töögraafik on meil suuremalt jaolt täis. Seega - masin saeb põhilõiked :) Käsitööna on võimalik seda kõike ikka ka teha, aga sellisel juhul oleks tegemine oluliselt aeganõudvam (ja meil on siiski oma põhitöö) ja sellest tingitult ka hind päris palju kõrgem. Käsitööd on nende toodetega siiski omajagu - kõik lihvimised ja õlitamised ja kõik see on ikka käsitsi meie endi poolt üle silutud ja õlitatud (lõikelaudadest rääkides).

Toodete hindadesse on sisse arvutatud ka käsitöö osa, aga praegu paneme selle kulu kõik järgmiste toodete loomise ja materjalide peale. Võib juhtuda, et kui tellimusi hakkab ülepeakaela kuhjuma, siis tuleb võtta palgaline abiline ning see kulu on siis juba tootehinnas sees olemas (loe: ei pea hakkama seetõttu hindasid tõstma).

Meie plaaniks on esimese aasta jooksul täiendada tootevalikut igal kuul ja aasta jooksul saavutada laiem kõlapind TagaMaa ideele.
Ja ega me ei plaani ka nii, et kõik meie tooted ainult puiduseks ja puitpitsiliseks jäävad, edaspidi on oodata keraamikat, tekstiili ja ka muud :)

Mis materjale te kasutate?
Meie jaoks on oluline kasutada looduslikke ja loomulikke materjale, selliseid mis aja ja kasutamisega kaunilt kuluvad. Igasugused MDFid jm sellised materjalid jäävad meie toodetest välja.
Keskkonnateadlik mõtteviis peaks tänapäeval olema elementaarne. See on ka põhjuseks, miks me ei tooda kaupu lattu - maailmas on liiga palju asju. Kui midagi juurde teha, siis peab see olema midagi sellist, mida keegi kindlasti soovib ja vajab. Ning see asi peaks ka kaua kestma ega olema loodusele koormaks.
Võib ju vaielda, et kas on kellelgi liiga ilusat lõikelauda just nii väga vaja? Jah, on. Inimene on loodud nii, et tal on enda ümber ilu vaja. Ilu, armastust ja headust pole kunagi liiga palju, sest kõike vastupidist jagub ju niigi. Ja eks muidugi - ilusaks peetakse ka erinevaid asju.

Miks te seda teete - kas teil midagi muud teha pole või?
Loomulikult on meil muud ka teha, meie oma maja - paras segasummasuvila - on pidevalt tegemises ja mitte kunagi valmis. Aga meie maja pole enam hävimisohus nagu 6 aastat tagasi, elu on sees ja me kogu aeg nokitseme seda edasi teha.

Tööd on ka restauraatoritel tavaliselt alati rohkem, kui jõuab teha. Aga me mõtleme nii, et oma eluga võiks ka natuke midagi suuremat proovida ette võtta, kui vabadel hetkedel ainult lund rookida või lehti riisuda (mida me kuidagi eeskujulikult ei jõua:) ...

Igaühel on oma südameasi - meie jaoks on selleks just Eesti arhitektuur. Ja osa sellest hävineb meie oma silme all. Midagi peab tegema.

Järgmisel korral saate paremini tuttavaks Piltnik Kärdiga - meie fotovõluriga!


Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Kuidas sündis TagaMaa idee?

Järgmine

Koolipapa taluhäärber luubi all

Jaga seda artiklit