Kes on TagaMaa taga?

Otsustasime, et kirjutame kokku väikese lugude sarja, et teile meie tausta ja TagaMaa
tegemisi lähemalt tutvustada.
Kes on TagaMaa taga?
TagaMaa idee ja teostuse taga on 2 restauraatorit - Ergo Leilop ja Kerttu Küünarpuu. Oleme ka elu- ja töökaaslased. TagaMaa tegemistes teeb kaasa ka meie 11a tütar Loore Tuuli.

Loore Tuuli, Ergo ja Kerttu

Meie elus toimus 6 aastat tagasi üks tore muutus - kolisime Tallinnast ära Viljandimaale ja leidsime kodu 155 aastat vanas majas. Oma maja taastamisest kirjutame ajakirjas Pööning ka majaomaniku blogi artiklisarja. (Kui te Pööningu ajakirjast veel kuulnud pole, uurige kindlasti välja - väga hea ja sisukas lugemine kultuuripärandi huvilisele!)

Oleme restaureerimisvaldkonnas tegevad olnud juba mõnda aega. Ergo tegi oma esimese restaureerimistöö aastal 1995 nüüdseks kadunud meister Rein Tedrekulli käe all. Kerttu puutus teemaga esimest korda kokku Tallinna Säästva Renoveerimise Infokeskuses 2000ndate algul. Oma ühise töökoja asutasime Tallinnas aastal 2007, maale kolides võtsime ka oma töö kaasa.

Ergo on õppinud tisleriks ja hiljem Eesti Humanitaarinstituudis arheoloogiat. Ülikooliõpingute ajal siiski leidis ta, et puiduga tegelemine on talle hingelähedasem, kuid huvi maa-aluse kultuuripärandi vastu on siiani olemas. Mõnda aega oma elus oli Ergo ka poolenisti Soomaa elanik - seda tingis suur huvi sealse looduse ja haabjate ehitamise vastu.
Peale restaureerimistöö on Ergol veel ka lisaks kollektsioneerimishobi - ta kogub keskaegsete hoonete telliseid ja tunneb huvi mõisate ajaloo vastu. Muide, aastajagu pärast seda, kui olime maale kolinud, tuli välja Ergo suguvõsa uurides, et tema 9.vanaisa (jah, 9 x vana+isa) elas samas külas ja tema talu asus meie uuest kodust 150m kaugusel!

Mõned pildid sellest, kuidas Ergo mööda Eestimaa džungleid tegutses ja muud põnevat tegi.
Kerttu on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia "restkooli" (omainimeste nimetus EKA muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna kohta). Oma õige erialani jõudmine võttis aega. Kunstiajalugu oli talle alati kõige paeluvam õppeaine, kuid kunstiteadlasena ta end siiski näha ei osanud. Muuhulgas õppis ta ka fotograafiks - see valdkond on talle isa poolt lausa "geneetiliselt ette nähtud". TagaMaa fotosid aga Kerttu ei pildista (nende autoriks on Kärt Petser) - on hea, kui enda loodud tooteid vaatab mõni teine inimene läbi kaamera hoopis teise pilguga, koostöös püsib kõik värskem.
Kui Ergo vihtus Soomaa metsikus looduses haabjaid teha, siis umbes samal ajal oli ka Kerttu veesõidukitega seotud - fotograafina kruiisilaeval mööda maailma meresid seilates tuli näiteks ära teha ka päästepaadi juhiload. Olgu öeldud, et siis ei teadnud nad veel üksteisest midagi ja tuttavaks saadi hoopis hiljem.
Mitme aasta seiklemise järel tuli Kerttul aga arusaam, et oma elu tahaks päriselt elada oma maal. Vahepeal oli Kunstiakadeemiasse muinsuskaitse ja restaureerimise eriala loodud ja sellest kuuldes oli selgus käes - just see ongi see õige.

Mõned pildid vanast ajast... Nagu ka Ergo, kolistas Kerttu mööda "bushi", ainult et teisel pool maakera. Jajah, see oli nii ammu, et siis pildistati ainult filmi peale...

Lugu jätkub... Järgmisel korral juba sellest, millest ja kuidas sündis TagaMaa idee.


Kommentaarid 1

Liis Underwood 11. juuli 2021
Super armas, mida teete! Tervitan
Email again:

Eelmine

Järgmine

Kuidas sündis TagaMaa idee?

Jaga seda artiklit